Festivalio atidarymo koncertas

Gegužės 6
1 val. 15 min.–1 val. 30 min.
14.00 €
Renginio laikas: 19.00 val. 
Renginio vieta: Klaipėdos koncertų salė
Liepojos simfoninis orkestras
Meno vadovas ir vyr. dirigentas Gintaras Rinkevičius
Solistai: David Geringas (violončelė, Lietuva–Vokietija), Natalie Clein (violončelė, Didžioji Britanija), Hillel Zori (violončelė, Izraelis)
Dirigentas Gil Shohat (Izraelis)
Programa: Anatolijus Šenderovas, Ernest Bloch, Gil ShohatAnatolijus Šenderovas ( 1945–2019) – „Koncertas in Do“ violončelei ir simfoniniam orkestrui
Ernest Bloch (1880–1959) – „Schelomo“ violončelei ir simfoniniam orkestrui
Gil Shohat (g. 1973) – Koncertas violončelei ir simfoniniam orkestrui
Festivalio atidarymo koncertas skiriamas litvakų, t. y. Lietuvos žydų atminimui. Jo dirigentas, solistai bei kompozitoriai yra žydų tautybės menininkai, pasklidę po visą pasaulį.
 
Davidas Geringas – Vilniuje gimęs Lietuvos ir Vokietijos violončelininkas, dirigentas ir pedagogas. Jis yra ir tarptautinio Klaipėdos violončelės konkurso D grupės dalyvių vertinimo komisijos pirmininkas. Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino kavalierius, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas koncertavo su daugeliu pasaulinio lygio orkestrų ir dirigentų. D. Geringui dedikuotas ne vienas šiuolaikinio autoriaus kūrinys violončelei, tarp jų – festivalio programą atversiantis neseniai anapilin iškeliavusio Lietuvos žydų kūrėjo Anatolijaus Šenderovo „Concerto in Do“. 2002 m. už šį opusą autoriui skirta Europos kompozitoriaus premija. A. Šenderovas iki šiol yra vienintelis šios premijos laureatas Lietuvoje.
 
Iš Londono atvyks pasaulinio pripažinimo sulaukusi violončelininkė Natalie Clein, kilmės ryšiais taip pat susijusi su Lietuva. „The Times“ kritikų apibūdinama kaip „užburianti“ ir „kupina pakylėjančios aistros“, ši britų violončelininkė laukiama žymiausiose pasaulio koncertų salėse, kur ji rengia pasirodymus su tokiais pripažintais orkestrais, kaip Filharmonijos, Halės, Bornmuto, Birmingamo miesto, Monrealio, Naujosios Zelandijos, Sankt Peterburgo simfoniniai, Liono nacionalinis ir Buenos Airių filharmonijos orkestrai. Klaipėdoje ji atliks žydų kilmės šveicarų kompozitoriaus Ernesto Blocho „Schelomo“ (1916) – hebraišką rapsodiją violončelei ir orkestrui, užbaigiančią biblinėmis temomis grįstą jo žydiškąjį ciklą.
 
Iš Tel Avivo atvyks žymus Izraelio dirigentas, pianistas ir kompozitorius Gilas Shohat. Savo šalyje ir svetur jis vadinamas vienu iškiliausių ir įtakingiausių nūdienos Izraelio muzikų, kasmet surengiantis apie 80 koncertų visame pasaulyje. 2009 m. Prancūzijos vyriausybė apdovanojo jį garbingu Meno ir literatūros ordino Riterio kryžiumi. G. Shohat Koncerto violončelei ir orkestrui (2000) solo partiją grieš tarptautinį pripažinimą pelnęs Izraelio violončelininkas Hillelas Zori. Šio virtuozo griežimas tarptautinėje spaudoje apibūdinamas kaip gyvoji jungtis didžiųjų romantinių stilių ir žydiškosios tradicijos, o jo išskirtinį meistriškumą patvirtina trofėjai, pelnyti prestižiniuose konkursuose – pradedant Aukso medaliu Marijos Canals muzikos konkurse Barselonoje, Rostropovičiaus konkurso Dutilleux premija Paryžiuje, Stradivarijaus fondo premija Kremonoje, „Tanglewood“ muzikos centro Jacksono apdovanojimu ir baigiant pirmąkart violončelininkui skirta Arie Shapira premija Tel Avive.
 
Liepojos simfoninio orkestro veikla prasidėjo 1883 m. Tai – ilgiausiai savo istorijos knygą rašantis orkestras Baltijos šalyse, kuriam nuo 2017 metų rudens vadovauja lietuvių dirigentas Gintaras Rinkevičius. Orkestras reziduoja stilingoje ir modernioje Liepojos Didžiojo gintaro salėje.